ٌَُSWAP آیفون چیست

سواپ آیفون یا SWAP  یکی از کارهای تخصصی در تعمیرات گوشی های آیفون به حساب می آید. فرآیند SWAP به این صورت است که در آن گوشی های آسیب دیده بر اثر ضربه، آب خوردگی و نفوذ رطوبت به داخل آیفون و آیپد و دلایل متعددی که باعث می شود گوشی نیاز به تعمیر پیدا کند و باعث از کار افتادن مدارها و قطعات SMD روی برد شود را با جا به جا کردن  و تعویض آی سی ها و ریبال کردن آنها به بهترین شکل تعمیر کرد و به کیفیت قبل برگرداند.

عملیات سواپ کاری بسیار تخصصی و زمان بر است که برای آنجام آن باید تعمیرکار تخصص کافی را در تعمیرات آیفون داشته باشد. در  طول این فرآیند تعمیرکار آی سی های اصلی گوشی از جمله آی سی CPU ، آی سی بیس باند و هارد را که امکان تعمیر آنها به صفر رسیده است را تعمیر می کند این در حالی است که شماره سریال آن نیز تغییر نمی کند. این عمل اصطلاحا Back to Life  یا احیا گوشی مرده نامیده می شود.

مفهوم سواپ آیفون در تعمیرات موبایل

سواپ آیفون از روش های جدید و عملیات تخصصی تعمیرات گوشی های آیفون است که در تکنسین های فوق حرفه ای با کار کردن روی برد، قطعات سالم را از روی برد معیوب برداشته و به برد آیکلودی سالم منتقل می کنند. در واقع SWAP یعنی جا به جایی قطعات و IC های سالم از برد معیوب به یک برد سالم که توسط تعمیرکاران مجرب انجام می شود.

ساختار محصولات اپل از سایر گوشی ها متفاوت است و به دلیل رعایت مسائل امنیتی، همه قطعات  و برد به کار رفته در آن، همچنین مواردی مانند Face ID ، 3D Projector ، دکمه  هوم  و سایر موارد برای هر گوشی و شماره مدل آن منحصر به فرد در نظر گرفته شده است. به همن خاطر ، زمانی که یکی از قطعات آیفون  تعویض کنیم بدون اینکه برنامه سازگار به این قطعه را به گوشی داده باشیم عملکرد گوشی مختل می شود.

زمانی که برد گوشی آیفون از کار افتاده باشد و برد آن آب خورده و آسیب دیده است و مادربرد سوخته باشد، باید تراشه و IC را تعویض کرد تا آیفون به شرایط قبل بازگردد و دوباره کار کند. SWAP آیفون جدیدترین متد در تعمیرات آیفون می باشد که یکی از بندهای آموزشی دوره های آموزش تعمیرات موبایل مجموعه استاد جی اس ام در دوره ی آموزش تعمیرات آیفون و دوره ی کارگاه درجه یک اندروید و آیفون به شکل عملی و کارگاهی به صورت کامل آموزش داده می شود.

چه زمانی سواپ آیفون انجام می شود؟

بعضی مواقع پیش می آید گوشی آیفون به دلیل آسیب های غیر قابل جبرانی که به مدارهای برد وارد شده، معمولا این آسیب ها به خاطر ضربه شدید، سقوط از ارتفاع، نوسانات برقی و آب خوردگی می باشد کاملا خاموش شده و روشن نمی شود. در این مواقع تعمیرکاران پس از بررسی گوشی آسیب دیده از عملیات SWAP برای بازگرداندن گوشی و تعمیر آن کمک می گیرند.

اگر شما نیز تجربه خاموشی آیفون و آیپد را به دلایل ذکر شده دارید و به فکر تعویض گوشی افتاده اید، قبل از اقدام برای تعویض گوشی، از خدمات تعمیرات آیفون استاد جی اس ام کمک بگیرید و گوشی خود را به ما بسپارید. با صرف هزینه ای به مراتب پایین تر از خرید گوشی جدید، بدون نگرانی از دست رفتن اطلاعات گوشی آیفون خود را بازیابی نمایید.

در SWAP چه قطعاتی جا به جا می شود؟

در پروسه سواپ کردن برخی آی سی ها قابل انتقال و جا به جایی هستند . البته در صورتی که سالم باشند  و مشکلی برای آنها پیش نیامده باشد. IC بیس باند و سی پی یو و آی سی هارد در صورت سالم بودن روی برد جدید منتقل می شوند. در این پروسه حفظ اطلاعات حائز اهمیت است.

آی سی های قابل تعویض در سواپ آیفون

1. IC NAND (آی سی حافظه)

همان طور که از نام آن پیداست آی سی nand حافظه اصلی گوشی های آیفون است که با ظرفیت های مختلفی عرضه شده است. در SWAP آیفون حتما این قطعه باید جا به جا شود.

2. CPU

آی سی cpu نیز حتما در سواپ باید جا به جا شود، زیرا اطلاعات امنیتی گوشی در این IC ذخیره می شود و نمی توان این آی سی را تعویض نمود.

تعمیرات آیفون

3. RAM

آی سی رم نیز از آن دسته آی سی هاست که نمی توان آن را تعویض کرد به دلیل اطلاعات امنیتی موجود داخل آن و چک کردن آنها با سی پی یو و e2prom

4. e2prom

در این IC به جز اطلاعات امنیتی، ID تمام قطعات کاربر روی آن ذخیره می شود. مانند lcd، باتری ، دوربین و …

نکته قابل توجه این است که اگر هرکدام از این آی سی ها خراب شوند دیگر قابل جایگزین کردن نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه